Jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu retro: powrót do klasycznych wzorców i kolorów

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się styl retro, który odwołuje się do klasycznych wzorców i kolorów. Jeśli chcesz wprowadzić taką aranżację do wnętrza swojego domu, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

  1. Wybierz kolorystykę

Styl retro to przede wszystkim mocne kolory, które są bardzo charakterystyczne dla lat 50. i 60. XX wieku. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jedną z dominujących barw tamtych czasów, taką jak zieleń miętowa czy okulary, czy postawisz na mniej ekstrawagancki zestaw kolorów, np. beże, brązy i czerwienie, musisz pamiętać o jednym – kolory muszą ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość.

  1. Meble w stylu retro

Kluczową rolę w aranżacji wnętrz w stylu retro pełnią meble. Najłatwiej będzie w tym przypadku znaleźć meble w antykwariatach lub sklepach z używanymi meblami, ponieważ wiele elementów z tamtych lat jest dziś trudno dostępnych w sprzedaży. Meble retro to z reguły meble o prostych liniach, przeważnie drewniane, w klasycznych kolorach (np. czerń, bordo), ale też w mocniejszych barwach (np. żółty, pomarańczowy). Od mebli retro nie sposób oderwać wzroku, za sprawą harmonijnych kształtów i materiałów, jakie zostały użyte w ich produkcji.

  1. Dodatki w stylu retro

W aranżacji wnętrz w stylu retro duże znaczenie mają dodatki. Bez nich, styl retro nie byłby stylowo. Określony klimat wnętrza można osiągnąć dzięki gadżetom, które nawiązują do dawnych czasów. Możesz postawić na dywan, żyrandol, ramki na zdjęcia, obrazy, lampy, zegary szklane, bibeloty itp. Najlepiej, gdy dodatki takie zostaną dobrze dopasowane do kolorystyki mebli, tak, aby całość tworzyła spójną wizję.

  1. Klasyczne wzory

W stylu retro nie może zabraknąć klasycznych wzorów. Najczęściej spotykane to drobne kwiatki idealnie pasujące do “girly” aranżacji, a także geometryczne kształty, prostokąty, trójkąty, linie przerywane bywały na ścianach oraz na tapetach. Sylwetki ludzi, zwierząt, roślin, baśniowe postacie znalazły swoje zastosowanie jako motyw przewodni na różnego rodzaju dodatkach kuchennych, ozdobach stołowych czy też na tkaninach.

  1. Oświetlenie

Ostatni, ale ważny element stylu retro to oświetlenie. Najlepiej wybrać klasyki, czyli lampy z abażurem, stylowe żyrandole, czy też lampy stołowe. Potrzebują one odpowiedniego wyboru kolorystycznego oraz wskazanej struktury materiałowej, np. zamszu, rajstopowego materiału, tłoczeń, które w latach 60. były topowe. Najważniejsze to żeby oświetlenie w stylu retro jest zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne, świetnie wpasowując się w aranżacje komnaty.

Share: