Jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu vintage: powrót do retro uroku

Współczesne trendy zdają się zapominać o stylu vintage. Jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać jego urok, ponieważ odczuwają potrzebę powrotu do wcześniejszych czasów. Dlatego powrócił on na salony, a aranżacja wnętrz w stylu retro robi coraz większą furorę. W poniższym artykule przeanalizujemy, jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu vintage i w jaki sposób można wdrożyć do niej unikalne akcesoria, które wzmocnią klimat i uczynią ją jeszcze bardziej interesującą.

 1. Wybierz odpowiednią kolorystykę
  Uzyskanie tego charakterystycznego stylu rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej kolorystyki, która w głównej mierze opiera się na stonowanej żółci, siwej szarości, ciepłym beżu i brązach. Wszystko musi być właściwie dobrane, aby stworzyć spójną całość. Ważnym aspektem może być również zastosowanie kolorowego akcentu, który nada pomieszczeniu wyjątkowy nastrój.

 2. Zastanów się nad meblami retro
  Meble powinny odzwierciedlać specyfikę stylu vintage. Zwykle są to meble z lat 50-tych i 60-tych, kanapy z wysokimi oparciami, posiadające stylową tapicerkę, ozdobione klasyczną lamówką czy frędzlami. Stare, oryginalne meble można kupić na antykwariatach. Warto jednak pamiętać, że łączenie różnych stylów mebli w tym przypadku jest niedopuszczalne.

 3. Dodatki, aby nadać klimatu
  Dzięki odpowiednim dodatkom, domu może zostać nadany styl, którego poszukujemy. Najważniejsze elementy dekoracyjne, które wpisują się w aranżację vintage to np. zamszowe poduszki, miękkie koce, piękne dywany, stylowe lampy, lustra w stylu lat 50-tych oraz retro zegary wiszące na ścianie. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością dodatków i umieścić je w wybranej kompozycji, aby nie zaburzyć harmonii.

 4. Sztuka na ścianach
  Projektowanie wnętrz w stylu vintage nie może obejść się bez oryginalnych elementów na ścianie. Starannie wybrane i zaprezentowane w ciekawy sposób obrazy, plakaty lub rzeźby stanowią niezwykle ważny element dekoracyjny i wnoszą do pomieszczenia mnóstwo stylu. Ważne, aby kolekcjonować te elementy z umiarem, aby nie zdominowały pomieszczenia.

 5. Dbałość o detale
  Wszystkie detale, od okuć do stolików do herbaty oraz wybór lamp, dywanów i porcelany powinny być spójne w stylu i dobrze dobrane. Dzięki temu wnętrza nabierają charakterystycznego klimatu stylu retro i vintage. Pamiętajmy, że najmniejszy element może mieć znaczący wpływ na całą całość. Przykładowo, jeśli kremowy koc jest zbyt jasny, zamszowe poduszki nie będą się z nim komponować.

Aranżacja wnętrz w stylu vintage to świetny sposób na wydobycie z nas poczucia estetyki, które z powodu szybkiego trybu życia często może nam umknąć. Poruszony temat w artykule: jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu vintage powinien postawić nas na właściwą drogę po osiągnięcie tego stylu. Pamiętajmy o odpowiedniej kolorystyce, wyborze mebli retro, dodatkach, sztuce na ścianie i dbałości o detale, a powstanie idealna aranżacja wnętrza w stylu retro.

Share: