Czarna sofa w salonie – jak ją stylowo i harmonijnie zestawić z innymi elementami wystroju

CZARNA SOFA W SALONIE – JAK JĄ STYLOWO I HARMONIJNIE ZESTAWIĆ Z INNYMI ELEMENTAMI WYSTROJU

Salon to przestrzeń mieszkalna, która wymaga szczególnej uwagi pod kątem aranżacji. Jest to miejsce, w którym odpoczywamy, przyjmujemy gości oraz spędzamy czas z rodziną. Wystroju salonu nie da się wymyślić jednorazowo i zmienić raz na zawsze. Musi on do nas pasować, opowiadać o naszej osobowości i stylu życia. Jednym z najważniejszych elementów salonu jest sofa, a tym, co z nią robimy, dokładamy kropki nad i. Czarna sofa to element, który można zestawić z wieloma innymi elementami wystroju.

KOLOR W ŚWIECIE WYSTROJU …

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy aranżacji salonu, jest kolor. Kolor ścian i mebli to coś, co w znaczący sposób wpływa na odbiór proponowanego wystroju. Czarna sofa to element, który daje wiele możliwości kombinowania dodatkowych barw. Z jednej strony kolor czarny wprowadza element elegancji i stylu, z drugiej strony pozwala na ciche tło dla dodatkowych kolorów. Najlepiej jest zestawić ją z jasnymi ścianami, by sofa była w centrum uwagi i wyróżniała się z otoczenia.

… I HARMONIA KOLORÓW

Jeśli chodzi o harmonię kolorów, to należy zawczasu się zastanowić, jaki styl wystroju nas interesuje. Czarna sofa to element, który przeważnie kojarzy się z stylem minimalistycznym lub rodzajem glamour. Minimalizm postuluje prostotę i całą uwagę skupia na jednym, wyróżniającym się elemencie np. właśnie czarnej sofie. Glamour natomiast to styl bogaty w dodatki, brokatowe tkaniny, połysk i haftowane poduszki. W obydwóch przypadkach, sofa może stanowić podstawkę dla innych elementów wystroju. Ważne jednak, by zdecydować, jaka będzie dodatkowa paleta kolorów w salonie. Często wolimy zestawiać ze sobą elementy o kontrastowych kolorach – oto lista propozycji:

  • czerwone dodatki – czerwień to kolor wyzwolony i wprowadza do salonu dużo energii,
  • żółte dodatki – żółty kolor to słoneczny akcent w salonie, wprowadza do niego spokój i ekspresję,
  • zielone dodatki – zieleń odpręża i działa kojąco, wprowadza do salonu powiew natury,
  • dodatki koloru białego – biel to kolor czystości i prostoty, wprowadza czystość i elegancję, zwłaszcza współgrając z lampami o ciepłym świetle lub dodatkami ze srebra lub miedzi.

MATERIAŁ WYSTROJU ORAZ CZARNA SOFA

Drugim ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, to tkanina i faktura materiału, z którego uszyta została sofa. Czarna sofa, bez względu na fakturę, jest i tak bardzo uniwersalna i łatwo ją zestawić z innymi elementami wystroju. Faktura usłojenia tkaniny może wprowadzić do wnętrza salonu nową jakość, przerywając monotonię czarnego koloru. Dobrym pomysłem jest zestawienie czarnej sofy z dodatkami ze skóry lub zamszu. Twarde, ciemne deski podłogi kojarzą się z surowością i doskonale współgrają z czarną sofą, która wprowadza pewność siebie i elegancję.

ARTYSTYCZNE PRACE NA ŚCIANACH

Nie mniej ważnym elementem dekoracyjnym w salonie są obrazy, ramki, wianki oraz drewniane ozdoby ścienne. Wszystko to, co wisi na ścianach, wprowadza magiczny klimat i podkreśla charakter salonu. Kiedy zestawiamy czarną sofę z dodatkami na ścianie, trzeba mieć na uwadze, żeby nie przesadzić i nie wprowadzić zbyt wiele chaosu. Sama sofa, wraz z poduszkami, może stanowić kwintesencję salonu, a na ścianie zawisnąć tylko motywujące lub sentymentalne zdjęcia.

PODSUMOWANIE

Czarna sofa to element, który pozwala na wiele kombinacji z innymi elementami wystroju. Harmonię wyznaczamy sami, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na kolor ścian, dodatkowe kolory, fakturę tkanin oraz dekoracje ścienne. Wszystko to razem wprowadza do wnętrza salonu wyjątkową atmosferę i czyni go nie tylko pięknym i eleganckim, ale również komfortowym i ciepłym.

Share: