Malowanie ścian gąbką – krok po kroku instrukcja dla początkujących

Malowanie ścian gąbką – krok po kroku instrukcja dla początkujących

Jeśli nie jesteś doświadczonym malarzem, malowanie ścian gąbką może być dla Ciebie dobrym wyborem. Ta metoda jest łatwa do wykonania i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku instrukcję malowania ścian gąbką dla początkujących.

  1. Przygotowanie

Przed przystąpieniem do malowania, należy odpowiednio przygotować ściany. Upewnij się, że powierzchnia jest sucha, gładka i wolna od pyłu oraz brudu. Jeżeli na ścianie znajdują się plamy, należy je usunąć przy użyciu odpowiedniego środka do czyszczenia. Następnie należy dokładnie oszlifować płaszczyznę, a w przypadku większych ubytków, zaleca się wypełnienie ich masą szpachlową i ostrożne przeszlifowanie.

  1. Wybór farby i gąbki

Wybór odpowiedniej farby i gąbki to kluczowe czynniki, które maj wpływ na wynik końcowy prac. Farbę należy wybrać w zależności od rodzaju ściany oraz osobistych preferencji. Jeśli nie jesteś pewny, jaka farba będzie odpowiednia, zawsze możesz poradzić się specjalisty. Jeśli chodzi o gąbkę, należy wybrać taką, która będzie miękka i nie pozostawia żadnych smug na powierzchni po malowaniu.

  1. Technika malowania

Przejdźmy teraz do techniki malowania. Zanim zaczniemy, należy dokładnie wytrzepać gąbkę i namoczyć ją w wodzie. Następnie należy odciążyć gąbkę z nadmiaru wody, żeby nie kapała na podłogę podczas malowania. Teraz należy zacząć malować, naciskając delikatnie gąbkę na ścianę, wykonując okrężne ruchy. Zaczynamy od góry, malując poziome pasy na szerokość około 20-30 cm, a następnie schodzimy niżej i powtarzamy czynność. Na koniec bazując na tym samym pasku, wykonujemy symetryczny ruch w drugą stronę.

  1. Czy można malować drugą warstwę farby gąbką?

Oczywiście, malowanie ścian gąbką można powtórzyć. Jeżeli po pierwszym malowaniu farba nie pokryła powierzchni w sposób równomierny, należy poczekać na całkowite wyschnięcie i ponownie zacząć malowanie, wykonując ruchy takie same jak w przypadku pierwszej warstwy.

  1. Czyszczenie

Po zakończeniu malowania należy dokładnie umyć gąbkę w wodzie z mydłem. Jeśli farba dobrze zaschnie, nie będzie można jej już usunąć z gąbki, a ta zostanie do wyrzucenia. Odpowiednio oczyszczona gąbka posłuży jeszcze do wykonywania niektórych prac w przyszłości.

Podsumowanie

Malowanie ścian gąbką to łatwa metoda dla początkujących malarzy. Wystarczy odpowiednio przygotować ściany i dobrać właściwe farby oraz gąbki. Kluczową kwestią jest technika malowania, która polega na delikatnych okrężnych ruchach done przez całą powierzchnie ściany. Po malowaniu należy dokładnie umyć gąbkę i przygotować jej do kolejnych prac.

Share: