Sposoby na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni w przedpokoju

Przedpokój to pierwsze miejsce, które zobaczą nasi goście i my sami po powrocie do domu. Często jednak jest on pomieszczeniem małym i niepraktycznym, które utrudnia utrzymanie porządku. W artykule przedstawiamy sposoby na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni w tym często niedocenianym pokoju.

Odpowiednie meble

Przedpokój powinien być przede wszystkim przestrzenią praktyczną, dlatego warto zainwestować w odpowiednią aranżację. Kluczowe są tutaj odpowiednie meble, które pozwolą na zachowanie porządku i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni.

 • Komoda – idealna do przechowywania obuwia, rękawiczek, szalików czy czapek. Warto wybrać model z szufladami, aby przechowywanie drobiazgów było uporządkowane.
 • Lustrzana szafa na kurtki – świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na tradycyjną szafę do przechowywania ubrań. Lustrzane drzwi dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.
 • Półki – doskonałe do przechowywania książek, ozdób czy fotek rodzinnych. Można je zamontować na ścianie lub wykorzystać specjalne stojaki na buty z półkami.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie przestrzeni przedpokoju jest kluczowe, aby czuliśmy się w niej dobrze i bezpiecznie. Warto tutaj pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 • Duży kinkiet lub plafon – oświetlenie sufitowe ma za zadanie oświetlić całą powierzchnię pomieszczenia, zaś kinkiety stanowią jedynie uzupełnienie i podkreslenie stylu przedpokoju.
 • Światło punktowe – świetnie sprawdzi się do oświetlenia poszczególnych elementów w przedpokoju. Wszelkie lustra, obrazki czy miejsca składowania będą odpowiednio doświetlone.
 • Światło dekoracyjne – można śmiało zainwestować w lampki, które będą stanowić nie tylko źródło światła, ale również ładną dekorację.

Porządek

Jest to zagadnienie niezwykle ważne w przypadku przedpokoju. Choć jest to pomieszczenie, które zazwyczaj jest mniejsze niż reszta mieszkania, wciąż ma mnóstwo funkcji.

 • Szafa na kurtki – warto wybrać taką, która pozwoli na przechowanie damskich płaszczy, męskich płaszczów i kurtek dla dzieci.
 • Schowki na buty – najlepiej wybrać takie z pojemnymi półkami i zamontować je podłogowo. Wysuwane szuflady czy półki montowane na ścianie również będą odpowiednim rozwiązaniem.
 • Kosze na płaszcze, szale – idealne do przechowywania drobiazgów, do których trudno znaleźć miejsce, jak na przykład rękawiczki, kapelusze czy apaszki.

Dekoracje

Przedpokój jako pierwsze miejsce, które zobaczą nasi goście, powinien być również ładnie udekorowany. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z ozdobami, które mogą zrobić wrażenie niechlujnego i zagraconego pomieszczenia.

 • Obrazy lub fotografie – warto wybrać kilka najważniejszych dla nas zdjęć, które zawiesimy w ładnej ramce. Można je zestawić z dekoracyjnymi obrazkami czy plakatami.
 • Zielone rośliny – idealna ozdoba do każdego pomieszczenia, w tym również przedpokoju. Zielone akcenty dodadzą przestrzeni świeżości i przytulności.
 • Ozdoby sezonowe – przykładowo, przed świętami warto postawić świąteczny stroik lub choinkę, a w okresie wakacyjnym w ramach dekoracji przed ławeczką postawić np. wiklinowy kosz kulek umieszczając w nim wakacyjne akcesoria plażowe.

Przestrzeń pod schodami

Jeśli w naszym mieszkaniu mamy podwyzszony przedpokój z schodami, warto odpowiednio wykorzystać tę przestrzeń. Można tam zainstalować półki na buty, zamontować sejf, dzięki czemu kurtki i portfele zawsze będą w jednym miejscu albo zrobić dodatkową garderobę. Dzięki temu nie trzeba będzie zajmować dodatkowej przestrzeni mieszkania, gdzie na przykład można urządzić salonik.

Podsumowując, projektując funkcjonalny i praktyczny przedpokój, warto zwrócić uwagę na wiele elementów, takie jak meble, oświetlenie, porządek czy dekoracje. Wygodna i praktyczna aranżacja przyda się nie tylko nam, ale również naszym gościom.

Share: