Najlepsze rośliny do ogrodu w stylu rustykalnym: urok wiejskiej przestrzeni

RUSTYKALNY OGRÓD – UROK WIEJSKIEJ PRZESTRZENI

Rustykalny ogród kojarzy się z pięknem wiejskich krajobrazów, prostotą i naturalnością. Nie musimy jednak pojechać do wsi, aby móc cieszyć się urokiem naturalnych roślin i piękna otaczającej natury. Wystarczy, że zaprojektujemy swój ogród w stylu rustykalnym i dobierzemy do niego odpowiednie rośliny, aby móc poczuć się jak w środku wiejskiej przestrzeni.

ROŚLINY DO OGRÓDKA W STYLU RUSTYKALNYM

  1. Rośliny ozdobne – Znajdą tu swoje miejsce piękne kwiaty, takie jak wrzosy, jaśminy, hortensje, chryzantemy czy irysy. Gęste nasadzenia, zapachy i kolory to nieodłączny element rustykalnych ogrodów. Rośliny te nadają ogródkowi wiejski charakter i sprawiają, że staje się on bardziej przytulny i romantyczny.

  2. Rośliny warzywne i ziołowe – W rustykalnym ogrodzie z powodzeniem można również uprawiać rośliny spożywcze. Kruczki, sałata, buraki czy dynie to tylko kilka z warzyw, które pięknie prezentują się w otoczeniu naturalnego krajobrazu. Na pewno również warto wzbogacić swój ogródek o zioła. Dzięki nim, nasza kuchnia będzie jeszcze smaczniejsza. Rośliny te nie tylko wyglądają pięknie, ale także służą jako ważne dodatki do naszych potraw.

  3. Krzewy i drzewa – Bez nich, trudno wyobrazić sobie rustykalny ogród. Warto postawić na ozdobne drzewa liściaste, takie jak na przykład kasztanowce, dęby, klony, wiązy czy lipy. Z kolei kruszywo, bzu, forsycje czy różaneczniki to tylko kilka z krzewów, które idealnie pasują do utrzymania naturalnego klimatu w ogrodzie.

  4. Rośliny pnące – Ich zastosowanie w rustykalnym ogrodzie to gwarancja pięknej ozdoby, która stanowi naturalną kurtynę. Do bogactwa pnączy, które doskonale pasują do tego typu aranżacji, zaliczamy pnące róże, wiciokrzewy, powojniki, bluszcz czy dzwonki.

  5. Rośliny wrzosowate i iglaste – te rośliny od wieków kojarzą się z naturą, więc jak najbardziej nadają się do rustykalnego ogrodu. Entuzjaści tego typu aranżacji, chętnie wybierają karłowate drzewa iglaste, bzywce, jałowce, yucca czy świerki.

PODSUMOWANIE

W rustykalnym ogrodzie to rośliny są kluczowym elementem, a ich odpowiedni dobór to klucz do sukcesu. Dzięki poukładaniu odpowiedniego zestawienia, możemy cieszyć się urokiem naturalnego krajobrazu, który sprawi, że zapomnimy o zgiełku miasta i w pełni zrelaksujemy się. Najważniejszymi wskazówkami jest rozwaga w dobrze roślin i ich ilości, by nie przesadzić z ich ilością i zachować prostotę. Warto postawić na rośliny, które przyciągają masę owadów, jakieś miejsca do wypoczynku i komfortowego odpoczynku oraz ustawić wszystko tak, by w najlepszy sposób oddawało prostotę i urok wiejskiej przestrzeni.

Share: