Kuchnia prowansalska – romantyczna aranżacja kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska – romantyczna aranżacja kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska, to styl który kojarzy się z romantycznym dniem spędzonym we Francuskim miasteczku. To styl, który pozwala nam poczuć się jak w prawdziwej francuskiej kuchni, z charakterystycznymi meblami oraz kolorowymi dodatkami. W artykule omówimy jak idealnie urządzić kuchnię w stylu prowansalskim.

  1. Charakterystyka stylu prowansalskiego

Styl prowansalski to połączenie elegancji i prostoty. Charakteryzuje się jasnymi kolorami, drewnianymi meblami, kafelkami oraz dodatkami w stylu vintage. Styl ten jest również związany z piękną prowansalską naturą, dlatego też w kuchni prowansalskiej nie może zabraknąć kwiatów, a także ziół i warzyw.

  1. Meble w kuchni prowansalskiej

W stylu prowansalskim meble są zazwyczaj drewniane, często ręcznie robione. Charakterystyczne są ciemniejsze, drewniane blaty, z meblami z białego drewna i szkłem. Nowoczesne kuchnie prowansalskie łączą w sobie stare, tradycyjne meble z nowymi elementami, takimi jak minimalistyczne lampy.

Ważne dodatki, które nadają kuchni prowansalskiej wyjątkowego charakteru, to staroświeckie świeczniki, szklane i porcelanowe naczynia, a także zawieszkowe doniczki na zioła.

  1. Kolorystyka i ściany

Kolor prowansalski to przede wszystkim błękit, zieleń oraz jasne beże. Jednakże doniesienia różnych odcieni kolorów na ścianach, w meblach oraz w detalach potrafią urozmaicić kuchnię prowansalską. Warto jednak pamiętać o tym, że kuchnie prowansalskie, to przede wszystkim kuchnie jasne, które charakteryzują się dużą ilością naturalnego światła. Ściany warto ozdobić tapetami w delikatne wzory kwiatowe lub delikatne pasy.

  1. Dodatki do kuchni prowansalskiej

Charakterystyczną cechą kuchni prowansalskiej są kwiaty, zioła oraz przyprawy. Używajmy zatem doniczek z pietruszką, bazylia, rozmarynem, oziębłem, tymiankiem. W kuchni prowansalskiej powinny się znaleźć również staroświeckie świeczniki, szklane i porcelanowe naczynia, a także zawieszki na garnki i patelnie.

  1. Podsumowanie

Kuchnia prowansalska to styl, który warto wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni. Charakteryzuje się prostotą, naturalnymi materiałami oraz pięknymi kolorami. W kuchni prowansalskiej nie może zabraknąć ziół, kwiatów i staroświeckich mebli. Styl ten idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które pragną poczuć się jak w prowansalskiej willi czy na wiejskiej posesji we Francji.