Jaki styropian pod podłogówkę – poradnik wyboru i zastosowanie
STYROPIAN DO PODŁOGÓWEK – WYBÓR I ZASTOSOWANIE
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów, które stosuje się pod podłogówki. To lekki, tani i łatwy w montażu materiał, który świetnie się sprawdza w dziedzinie izolacji termicznej. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów styropianów, różniących się przede wszystkim parametrami technicznymi. W tym artykule przedstawiamy poradnik wyboru i zastosowanie styropianu pod podłogówkę.
- RODZAJE STYROPIANÓW
- Styropian ekstrudowany (XPS) – jest to wytwarzany z pianki polistyrenowej termicznie spieniony materiał, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie i niską wartością przewodnictwa termicznego. Bardzo dobrze sprawdza się w izolacji termicznej fundamentów, ale też w przypadku aplikacji na podłoże pod podłogówkę.
- Styropian ekspandowany (EPS) – jest to popularny rodzaj styropianu, który stosuje się w izolacji termicznej ścian, stropów i podłóg. Charakteryzuje się tym, że można go stosować zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym oraz w obiektach przemysłowych.
- Styropian grafitowy (EPS-G) – w tym przypadku mamy do czynienia z wersją EPS, do którego dodaje się czarny barwnik lub grafit. To podnosi właściwości izolacyjne materiału, co wpływa na zmniejszenie grubości samej izolacji. Sprawdzony wybór pod podłogówkę.
- WYBÓR STYROPIANU DO PODŁOGÓWEK
Jaki styropian zastosować pod podłogówkę? Oczywiście zależy to od wielu czynników. Jednak najważniejsze według specjalistów wydaje się być przede wszystkim:
- Wartość λ – im mniejsza wartość przewodnictwa cieplnego (usłogiwalność), tym izolacja cieplna będzie lepsza. W przypadku styropianu pod podłogówkę, wartość ta powinna wynosić maksymalnie 0,036 W/mK.
- Wytrzymałość na ściskanie – ważne jest to, aby materiał był odporny na obciążenia, jakie może nieraz przynieść podłoga.
- Kruszywo – w przypadku styropianu pod podłogówkę warto wybrać wersję, w której kruszywo składa się z ziarna kwarcowego.
- MONTAŻ STYROPIANU POD PODŁOGÓWKĘ
Montaż styropianu pod podłogówkę odbywa się w kilku etapach. Najpierw na podłożu układa się warstwę folii dającej efekt paroizolacji. Następnie nanosi się na całą powierzchnię klej do styropianu. Po ściągnięciu warstwy ochronnej ze styropianu i ułożeniu go na podłożu, trzeba dokładnie skleić styropian miejsca, w którym dotyka klej. Po ułożeniu warstwy styropianu należy ją skleić taśmą zbrojącą, co pozwoli na uniknięcie przesunięć oraz wyrównanie ewentualnych różnic wysokości.
- PODSUMOWANIE
Styropian pod podłogówkę to jeden z najlepszych materiałów termicznych stosowanych w budownictwie. Wybierając odpowiednią wersję styropianu pod podłogówkę, warto kierować się wytrzymałością, wartością λ oraz kruszywem. W przypadku montażu samego styropianu pod podłogówkę, warto kierować się zasadami technicznymi, by uzyskać optymalne wyniki izolacyjne.
- KORZYŚCI Z STOSOWANIA STYROPIANU POD PODŁOGÓWKĘ
- Izolacja termiczna – to najważniejsza korzyść, jaką uzyskuje się stosując styropian pod podłogówkę. To dzięki niemu ograniczamy ilość ciepła, które ucieka przez podłogę.
- Oszczędność energii – stosując styropian pod podłogówkę, można ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, co daje duże oszczędności energii.
- Łatwy montaż – stosowanie styropianu pod podłogówkę jest bardzo łatwe. Montaż można wykonać samodzielnie, bez potrzeby wynajmowania specjalisty.
Najnowsze komentarze