Wiele rodzin kieruje się zwyczajową tradycją, kiedy wszyscy członkowie rodziny zbierają się razem na śniadanie, kolację lub niedzielny obiad. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby przy stole znalazło się miejsce dla gości, nawet gdyby przyszli niespodziewanie. W końcu, przy całym nadmiarze nowoczesnej komunikacji, wielu z nas po prostu nie ma dziś czasu na komunikowanie się z rodziną i przyjaciółmi. I często to właśnie niewielka powierzchnia przestrzeni życiowej jest poważną przeszkodą w urzeczywistnianiu pomysłów aranżacji kuchni i salonu w realne życie.

 

Połączona kuchnia z salonem

W krajach postindustrialnych pojawił się pomysł wyposażenia części jednego dużego pomieszczenia w kuchnię w jej obecnej formie. Ale w krajach zachodnich wszystko sprowadza się do robienia prostych przekąsek i napojów, podgrzewania gotowych posiłków lub wykonywania prostych czynności z gotowym jedzeniem.

W warunkach krajów wschodnich i postsowieckiego świata tradycyjnie rozpowszechniona jest sytuacja odwrotna: większość spożywanych posiłków jest w całości przygotowywana w domowych kuchniach. Dlatego musimy pamiętać, że różne zapachy gotowania zawsze pozostaną, a reszta nie jest ogrodzona. Prosty, klasyczny okap kuchenny z trudem utrzyma uporczywy aromat grillowanego mięsa czy barszczu, więc jeśli jesteś zapalonym kucharzem, ten wariant nie jest dla Ciebie.

Ważne jest również, aby zrozumieć nieustanną potrzebę utrzymywania kuchni w nieskazitelnej czystości. W końcu nieumyte naczynia, porozrzucane sztućce i niechlujny talerz będą stale widoczne. A przypadkowo upadłe okruchy zmusiłyby cię do wyczyszczenia całej podłogi. Więc i na to musisz być przygotowany.

 

Jak zaprojektować kuchnię połączoną z salonem?

Jedność całkowicie odmienna w pomieszczeniach, kuchni i salonie, dotyczy nie tylko małych mieszkań, ale także luksusowych domków i przestronnych apartamentów typu studio. Wszędzie, gdzie sama idea open space jest bardzo atrakcyjna. Ale w jakich przypadkach lepiej jest połączyć te dwa radykalnie różne pomieszczenia funkcjonalne?

  • Jednopokojowe kompaktowe studio, w którym we wnętrzu pokoju nie ma nic zbędnego, a jedynie przedmioty niezbędne do życia;
  • Luksusowe apartamenty z dwiema sypialniami, okazałe domy i wiejskie domy. Tutaj idea łączenia przestrzeni to tylko upodobania smakowe właścicieli, pragnienie szeroko otwartych przestrzeni i swobody poruszania się;
Share: