Jak wybrać i zainstalować efektowną tapetę w łazience

Łazienka to często pomijane, ale ważne pomieszczenie w naszym domu. Chcemy się w niej czuć komfortowo, spędzać przyjemnie czas i co najważniejsze – chcemy, aby była ona funkcjonalna i estetyczna. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wybór i zainstalowanie odpowiedniej tapety. W tym artykule podpowiemy, jak to zrobić.

 1. Wybierz tapetę odporną na wilgoć
  Najważniejszą kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę przy wyborze tapety do łazienki jest odporność na wilgoć. W końcu, to pomieszczenie, gdzie wilgotność i para wodna są na porządku dziennym. Dlatego też, wybierz tapetę specjalnie przeznaczoną na łazienkę. Zwróć uwagę, czy posiada ona oznaczenie “odporna na wilgoć” lub “łatwo zmywalna”.

 2. Zdecyduj się na wzór i kolor
  Wzór i kolor tapety zależy już od Twojego gustu i preferencji. Możesz zdecydować się na jednolity kolor, delikatne wzory lub śmiałe grafiki. Pamiętaj jednak, żeby dopasować wybór tapety do już istniejącej aranżacji łazienki oraz do swojego stylu i charakteru.

 3. Przemyśl układ kafelków
  Zanim zaczniesz instalować tapetę, warto przemyśleć układ i rozmieszczenie kafelków w łazience. Tapeta powinna być instalowana w taki sposób, aby harmonijnie i estetycznie łączyła się z już istniejącymi elementami w pomieszczeniu, takimi jak kafelki. Możesz zdecydować się na tapetę jedynie na jednej ścianie, lub na stworzenie ciekawego motywu w okolicach lustra czy umywalki.

 4. Przygotuj ścianę do tapetowania
  Przed przystąpieniem do tapetowania, musisz przygotować ścianę. Upewnij się, że jest ona w pełni wysuszona oraz oczyszczona z wszelkich zabrudzeń i nalotów. Następnie wygładź powierzchnię ściany, zaczynając od usunięcia ewentualnych nierówności i wgłębień. W przypadku, gdy ściana jest pokryta starym papierem lub farbą, należy ją zdrapać lub przeszlifować.

 5. Dokładnie zastosuj się do instrukcji
  Kiedy już jesteś gotowy do tapetowania, pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu instrukcji producenta. Są to zazwyczaj proste i zrozumiałe kroki, ale każdy rodzaj tapety może wymagać nieco odmiennych działań. Postępuj krok po kroku i nie denerwuj się, jeżeli zabierze Ci to więcej czasu niż zakładałeś.

Podsumowując, wybór i zainstalowanie efektownej tapety w łazience to świetny sposób na odmianę wnętrza i wprowadzenie do niej indywidualnego stylu. Pamiętaj jednak o tym, żeby wybierać tapety odporną na wilgoć i dokładnie przestrzegać instrukcji producenta. Uważaj także na kolory i wzory, aby tworzyły spójną całość z już istniejącymi elementami łazienki.

Share: