Inspiracje z nowoczesnym stylem skandynawskim w aranżacji wnętrz: Minimalizm i naturalność

Inspiracje z nowoczesnym stylem skandynawskim w aranżacji wnętrz: Minimalizm i naturalność

Skandynawski styl to mieszanka prostoty, funkcjonalności i naturalnego piękna. W ciągu ostatnich lat, ten nowoczesny i minimalistyczny styl stał się niezwykle popularny w aranżacji wnętrz. W tym artykule przeanalizujemy główną filozofię za tym stylem, oraz pokażemy, jak można go wdrożyć do swojego wnętrza.

  1. Filozofia pozostawienia tylko niezbędnego.

Główną filozofią skandynawskiego stylu jest wyeliminowanie rzeczy, które nie są niezbędne do przetrwania i stworzenie minimalnej przestrzeni. Meble są proste, lekkie i funkcjonalne. Zawsze ważna jest funkcjonalność, dlatego wnętrze jest maksymalnie uporządkowane i przestronne. Wnętrza są urządzone tak, żeby nie ciążyły na człowieku, lecz pomagały w codziennych czynnościach.

  1. Naturalne materiały i kolory

Naturalne materiały to taka rzecz, bez której nie ma skandynawskiego stylu. Preferujemy tkaniny z wełny, lnu, bawełny lub skóry. Kolory idą w parze z naturalnymi materiałami- biele, szarości i beże są wiodącym kolorem w ich aranżacji. Naturalne materiały wprowadzają do wnętrza naturalny charakter, jednocześnie sprawiając, że mieszkanie jest bardziej przytulne. Drewno jest jednym z najważniejszych materiałów w skandynawskim stylu, dlatego często jest wykorzystywany w wielu różnych aranżacjach, bardzo chętnie również w lampach, stołach oraz krzesłach.

  1. Minimalizm to klucz

Minimalizm jest kluczowy, kiedy chodzi o skandynawski styl. Minimalistyczne wnętrza mają sugerować, że nic więcej nie potrzebuje człowiekowi, niż połączenie funkcjonalności z elegancją. Zazwyczaj na ścianach wisi tylko kilka ozdób- obrazy lub plakaty. Na podłodze położone są wyłącznie chodniki lub dywany. Wszystko jest urządzone tak, żeby przestrzeń była jak największa- minimalizm to idea, która rządzi w każdym z pomieszczeń.

  1. Proste linie i nieskazitelne proporcje

W skandynawskim stylu liczą się również szczegóły, które nadają całości stylową całość. Nieskazitelne proporcje, proste linie oraz geometria to rzeczy, którymi kierują się projektanci wnętrz. Kwadraty, koła i prostokąty- to geometria, która dominuje w skandynawskim stylu. Dlatego też szukając umeblowania lub dekoracji należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak lampy, stoliki kawowe, wazony, które idealnie komponują się w minimalistycznym wydaniu.

  1. Rośliny jako dopełnienie skandynawskiej scenerii

Rośliny to dopełnienie skandynawskiej scenerii, wprowadzają do nich życiodajną moc zieleni. Wnętrza pozbawione roślin wydają się zimne i industrialne. Dlatego też rośliny, takie jak sukulenty, monstery czy draceny, to element, który nie może zabraknąć w skandynawskim stylu. Dzięki ich obecności mieszkanie staje się bardziej przyjaznym dla oka i można poczuć się w nim spokojnym i wypoczętym.

Podsumowując, skandynawski styl to minimalistyczna i nowoczesna aranżacja, która zachwyca swoją prostotą i funkcjonalnością. Naturalne materiały, kolory i rośliny wprowadzają do wnętrz charakter i ciepło, ale to w szczególności minimalizm oraz proste linie i nieskazitelne proporcje rządzą w skandynawskim stylu. Zastosowana w nim filozofia pozostawienia tylko niezbędnego sprawia, że mieszkanie jest przestronne, a jednocześnie daje poczucie, że jest w nim wszystko, co potrzeba.

Share: