Dynie malowane – pomysły na dekorację warzyw

Dynie malowane – jak przygotować warzywa na Halloween

Halloween zbliża się coraz większymi krokami, a wraz z nim czas na dekoracje naszych domów. Jednym z nieodłącznych elementów halloweenowych, są dynie. Jeśli chcesz się wyróżnić i stworzyć coś oryginalnego, spróbuj pomalować dynie. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na malowanie dyni oraz inspiracje do ich dekoracji.

 1. Jak wybrać odpowiednią dynię?

Wbrew pozorom, wybór dyni do malowania to nie taka prosta sprawa. Trzeba przy tym pamiętać, że dynie nie są tylko do jedzenia, a także do tworzenia z nich dekoracji. W sklepach od kilku tygodni królują właśnie dynie, dlatego warto rozważyć, którą wybierzemy.

 • Najważniejszy jest ich kształt. Dynie powinny być równe po całej powierzchni, bez dziur i uszkodzeń.
 • Kolor – im ciemniejsza dynia, tym lepiej.
 • Najlepiej wybrać małe lub średniej wielkości dynię, ponieważ malowanie dużej dyni jeszcze nigdy nie było proste.
 1. Pomysły na malowanie dyni

Teraz czas na pierwszy punkt, czyli malowanie. Oto kilka pomysłów:

 • Cyfry i litery – Wymaluj dynię w kształcie litery lub cyfry, symbolizującej coś konkretnego. Spróbuj wybrać cyfrę jego wieku, lub literę jego imienia.
 • Zwierzęta lub postacie – Na dyni możesz namalować ulubionego bohatera z bajki lub filmu, albo ulubione zwierzę. Do wykonania tego zadania polegaj na swoim artystycznym doświadczeniu, a także pomocy z instrukcji w internecie.
 • Abstrakcje – Jeśli chcesz zaprezentować swój artystyczny umysł, nie musisz koniecznie malować postaci. Zrób coś abstrakcyjnego, np. stwórz wzory lub motywy zadowolonego Halloween.
 1. Jak przygotować dynię do malowania

Przed przystąpieniem do malowania, dynię trzeba odpowiednio przygotować. Najpierw warto dokładnie umyć ją w środku i na zewnątrz. Następnie, aby ułatwić sobie malowanie, warto wyciąć górną, miekką część dyni, czyli szypułkę. Kiedy mamy już dynie bez szypułek, przystępujemy do wypłukania pestek i miąższu. Dzięki temu, powierzchnia dyni będzie doskonale gładka i równa. Gotowe!

 1. Jak dekorować dynię

Po wykonaniu pracy malarskiej, pora na dekorowanie dyni. Oto kilka pomysłów:

 • Świecące dynie – Aby stworzyć małe światła w dyniach, warto wyciąć na jej korpusie maleńkie dziurki, które po oświetleniu świeczką lub lampką dają niesamowity efekt.
 • Zakładki – Stwórz kartkę ze swoim ulubionym cytatem lub zdaniem. Przylep ją na dynię i wokół niej wykonaj niewielkie otwory. Dzięki temu, wycinając nalepkę, uzyskujemy taką samą zakładkę.
 • Dekoracja na stołach – Po wykonaniu malowania i umieszczeniu skrawka z w środku, zastawiaj nim swoje domowe stoły jako dekoracje. Dzięki temu, stworzysz wyjątkową atmosferę na halloween.
 1. Podsumowanie

Tak więc, malowanie dyni to znakomity sposób na stworzenie ciekawych dekoracji na Halloween. Dynie to jedno z tych warzyw, które można wykorzystać w celach ozdobnych w wielu sposobach. W sklepach coraz częściej pojawiają się ostrożnie wyselekcjonowane dynie idealne do transformacji w dekoracje. Bez wątpienia artyści, którzy przetestowali już swoje umiejętności malarskie za pomocą dyni, wiedzą, jakie z niej korzyści. Jeśli jeszcze ich nie spróbowałeś, teraz to już ostatnia chwila.

Share: